Potrzebujesz pomocy w doborze produktu?     Tel: 732 532 732   /   biuro@docieplenia.pl
Docieplenia poddaszy

Lekka sucha i lekka mokra


Lekka mokra i lekka sucha to dwie popularne metody ocieplania domów. Pierwsza z nich jest stosowana częściej. Polega na oklejeniu ociepleniowym materiałem (styropianem lub wełną mineralną) wyczyszczonych oraz zagruntowanych ścian. Na wierzchu sporządza się warstwę zbrojną (zrobioną z zaprawy), a w niej zostaje zatopiona zostaje siatka ze szklanego włókna. Następnie wykonuje się tynk cienkowarstwowy. Ocieplanie tą metodą bazuje na wykorzystaniu styropianu (EPS70, EPS 80) oraz wełny mineralnej o średniej gęstości.

Innym sposobem na ocieplenie ścian domu jest lekka sucha. Ta metoda polega na mechanicznym łączeniu materiału termoizolacyjnego ze ścianami (z zastosowaniem specjalnych kołków). Została tak nazwana, ponieważ elewację tworzy się z „suchego” materiału: kształtek ceramicznych lub betonowych, desek, paneli drewnopochodnych czy PCW. Materiały są łączone rusztem (drewnianym albo stalowym), czasem z użyciem listew i uchwytów. Stosowana metoda łączenia ogromnym stopniu zależy od rodzaju materiałów elewacyjnych. Do ocieplania lekką suchą wykorzystuje się zazwyczaj styropian (EPS 80 albo EPS 70) oraz wełnę mineralną skalną (miękką albo średnio gęstą) albo szklaną. Czasem przed zastosowaniem tej metody konieczne jest przeprowadzeniem wielu prac poprawiających ich stan techniczny.

Obie metody mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o lekką mokrą to na pewno warto podkreślić jej popularność oraz dostępność. Zaletą jest też niewielkie pogrubienie ścian przy jednocześnie bardzo dobrej termoizolacji. Niestety jest to też technologia, w której łatwo o błędy, jakie mogą się pojawić dopiero po jakimś czasie. Trudno jest też naprawić pojawiające się uszkodzenia. Muszą też być odpowiednie warunki atmosferyczne, żeby w ten sposób ocieplić budynek. Z kolei mokra sucha jest gorzej dostępna, a okładziny, z których są elewacje mogą nie zawsze być dopasowane do wyglądu domu. Z drugiej strony do jej wykonania nie potrzeba wielkich umiejętności, ewentualne uszkodzenia można łatwo naprawić, a ocieplenie można zrobić również zimą.

porady specjalistów

dowiedz się wszystkiego o docieplaniu


Ocieplanie nowego domu
Materiały do ocieplania: na co zwrócić uwagę?
Styropian: dlaczego jest stosowany do ocieplania?
Jak ocieplić poddasze?
Jak się przygotować do ocieplania domu?
Kiedy zwiększać grubość ocieplenia?
Ocieplanie balkonu
Ocieplanie domu drewnianego
Jak docieplić dom?
Jak ocieplić dom od wewnątrz?
Kiedy ocieplać dom od wewnątrz?
Izolacja fundamentów
Izolacja podłogi na gruncie
Ocieplanie stropu
Jak dom traci ciepło?
WIĘCEJ PORAD